WORKSHOP PSÍ HLAVOLAMY

Přes FB se ke mně dostala pozvánka na Psí hlavolamy. Původně jsem chtěla přihlásit obě svoje potvůrky, ale na 1-2 osoby mohl být jen jeden pejsek. Rozhodování netrvalo dlouho – Branduška měla v poslední době dost klidový režim, zatímco Baila pilně trénovala i závodila, takže volba byla jasná – BRANDY. Na workshop se s námi vypravila i FUNatická kolegyňka Blaženka. Stolečky jsme měla hned vedle sebe a myslím, že kdyby se dobrůtky měly hledat na čas, neměly by naše dva stoly žádnou konkurenci. Ale pěkně popořádku.

Na úvod bylo dlouhé povídání pod vedením paní Inge a slečny Ivy o dvou typech hlavolamů, a to mozkolam – pejsek musí zapojovat mozeček a druhý je „kuk a ham“ (nebo tak nějak) – v tomto případě jde pejsek spíš po čuchu nebo očích. Instruktorky nám podrobně vysvětlily jaký hlavolam je pro jakého pejska nejvhodnější, jaký je nebezpečný, jakým způsobem pejska správně motivovat a vést (tedy spíš nevést), jak poznat frustraci, že se pejskovi nedaří hlavolam vyřešit, jak jednoduchá je výroba psího hlavolamu apod. Jako první přišla práce s obyčejným ručníkem, kde se pamlsek schovával do jeskyňky a postupně se obtížnost ztěžovala. Občas byl problém Brandušku udržet, aby celý ručník neshrnula, ale když se ji podařilo udržet v klidu, pracovala moc pěkně jen něžně pacinkama nebo čumáčkem. V dalším kole dostal každý účastník nějaký hlavolam a po uplynutí nějaké doby jsme si je postupně přesouvaly. Jak říkám, s Brandy jsme měly vždycky hodně rychle hotovo a než bysme jen čekaly a koukaly na ostatní, tak jsem vymýšlela další a složitější schovávačky. Několikrát jsme si získaly i pochvalu za šikovnost (já za originalitu a Branďulka za bravurní provedení). Kromě ručníku se objevovaly i jiné domácí potřeby – počínaje mističkami, přes šatní ramínka, PET lahve, řetěz až například po pneumatiky.

Brandy byla opravdu hvězda – lektorky si ji chodily i fotit a koukat na ni, jakou metodu zvolí. Ono se není co divit, že to Brandy šlo – nějaké psí hlavolamy máme a občas holčičkám dělám po bytě schovávačky. Navíc, když jde o žrádlo, tak Brandušky mozeček jede na 1000 %, zatímco když pamlsek není v blízkosti tak se Branduška tváří, že zadarmo ani kuře nehrabe.

V poslední části měli sami páníčkové vytvořit z připravených věcí dva vlastní hlavolamy obou typů. Ty moje byly asi hodně jednoduché a trochu jsem ulítla s nebezpečnou součástkou (prasklý kelímek), jinak také pochvala a Branduška i to vyřešila jako nic.

O přestávkách, které byly docela časté, že by prý pejskové byli unavení, jsem měla aspoň čas vyvenčit malé pometlo Bailinku z auta. Dovnitř jsem ji brát nemohla a doma jsem ji nechávat nechtěla. Tak se aspoň holčičky jednou za čas vyběhaly. Instruktorky nás varovaly, že prý hafánci budou po pár hlavolamech psychicky hodně unavení. Únavu jsem tedy během řešení hlavolamů vůbec nepozorovala, ale doma skutečně odpadla a spala jak Šípková Růženka, zatímco malá prďola mi skoro po hlavě lezla. Doma hlavolamy průběžně trénujeme, tak občas zapojujeme, co nového jsme se tu přiučily. Musím říct, že Brandy je fakt trpělivější, Bailinka to hrozně rychle vzdává a pak vymýšlí lumpárny.

Na focení nebyl vůbec čas, tak aspoň jedna fotka z domácího přetáčení lahviček – to je moc vtipná akce. Brandy maká a Baila číhá a když se to Brandušce podaří, ukradne jí to před čumáčkem, potvůrka.